fbpx

Różnica pomiędzy sztuką a designem.

Czym różnią się te dwie dziedziny oparte na kreacji?
Jaką maja część wspólną?
Jak wybrać to czego potrzebujemy?

Zasadniczo zarówno artyści, jak i projektanci posługują się podobnymi środkami wyrazu, a także czerpią ze wspólnej bazy dostępnych elementów. Jednak zamiar, a przede wszystkim przyczyna kreacji jest zupełnie inna w obu przypadkach.

Obecnie wielu projektantów uważa się za artystów, a rzesza artystów pragnie projektować. Żeby ich starania przyniosły oczekiwane rezultaty powinni oni zdawać sobie sprawę z ogromnych różnic, które dzielą te powszechnie mylone działania.

Proces powstawania dzieła sztuki rozpoczyna się od pustego płótna, końcowym efektem natomiast jest fala emocji i uczuć, które artysta pragnie wywołać w odbiorcy. Z drugiej strony każdy projektant zaczynający pracę ma stały i znany punkt wyjścia, która ma doprowadzić do konkretnej reakcji..

“Prawdziwa sztuka pozwala na nieskończone interpretacje. Dobry design jest odbierany przez każdego tak samo.”

Nad wielkimi dziełami sztuki dyskusje toczą się przez lata. Nawet jeśli artysta pragnie przekazać jakiś punkt widzenia, to są to jedynie subiektywne emocje, które na każdego wpływają w inny sposób. Prawdziwy artysta pragnie burzy odczuć różnych u każdego. Celem designera jest uzyskanie konkretnego komunikatu, zachowania, wywołanie jednej emocji i przede wszystkim względnie jednolity odbiór. Zamierzeniem kreacji jest skierowanie tej samej wiadomości do wszystkich, którzy z kreacja będą mieli styczność.

Talent Artysty

Często mówi się o talencie, wrodzonych umiejętnościach u artystów. Czy talent jest zarezerwowany tylko dla nich? Dobry design potrzebuje bardzo silnych fundamentów wiedzy opartej na psychologii, kompozycji, kolorach, oddziaływaniu, kreacji itp. W praktyce oznacza to, że wspaniała utalentowana osoba to za mało, by mówić dobrym designerze. Jednak jeśli ta sama osoba poświęci czas na zdobycie rzetelnej wiedzy z zakresu designu efekt będzie piorunujący! Podobnie wygląda sprawa z designerami. Ci bez powołania i talentu mogą znakomicie opanować narzędzia i z powodzeniem tworzyć poprawne projekty oparte na funkcjach z Photoshopa. Jednak jeśli do perfekcyjnego warsztatu dodamy odrobinę talentu wtedy możemy liczyć na design o niezwykłej wartości!

Jeśli w tej chwili potrzebujesz przemyślanej strategii opartej na kreatywnym designie skontaktuj się z nami tutaj Jeśli szukasz duchowej podróży i inspiracji odwiedź William Turner